ŠACHOVÝ KLUB VIKTORIA ŽIŽKOV

Salonek Shell, EA Hotel Populus  HOME  U Staré cihelny 2182/11, Praha 3

DRUŽSTVA || SOUPISKY || DIAGRAMY || PŘEBOR || MEMORIÁL || KROUŽEK
ČLENOVÉ || DOKUMENTY || ELO || ÚSPĚCHY || TURNAJE || AKCE || NÁSTĚNKA || KONTAKT

Viktoria Žižkov C 2004/2005

VIKTORIA ŽIŽKOV C - TEPLÁRNA B 6:2

V pondělí 4.4. jsme hráli veledůležitý zápas o záchranu v první třídě. Pro ty, kteří neměli příliš přehled o naší situaci před tímto zápasem, přidávám menší souhrn: byli jsme třetí od konce, ale to jen díky lepšímu skóre!!! Na lepší než deváté místo jsme neměli nárok, jelikož osmý tým tabulky měl už 8 bodů. Za této situace nám dost nahrávalo, že jsme se utkali s Teplárnou B (tedy konkurentem v boji o záchranu) a navíc na domácí půdě.
- fragment tabulky před posledním kolem: ...
9. TJ Bohemians E       10  1  3  6    5  30,5              
10. Viktoria Žižkov C    10  0  3  7    3  30,0              
11. ŠK Smíchov B         10  1  1  8    3  29,0              
12. ŠK Teplárna B        10  1  1  8    3  26,5              

Nastoupili jsme v pravděpodobně nejsilnější sestavě: Kotrba, Mičánek, Bernášek, Krutina, Kalousek, Pešek, Blažek, Batík.

Hned během prvních 8 tahů ztratil Jirak Batík pěšce bez jakéhokoli náznaku kompenzace - pozici však velice rychle četnými výměnami zjednodušil a uchoval si naději na remízu v koncovce. Vašek na svého soupeře vlétl pěkně zostra a v oboustraně útočné pozici získal okolo 20-tého tahu figuru při zachování vlastního útoku. Soupeř sice ještě dlouho vzdoroval, ale partii jsme považovali za vyřízenou. Tomáš Kotrba stál rovně, Tomáš Mičánek stál lépe a chystal útok, Mirek Krutina měl stísněnou pozici na královském křídle (kde se soupeři podařilo postavit pěšce na f6+g5), ale organizoval protihru na dámském a celkově byla jeho pozice jen o málo horší. Já jsem měl proti francouzské velkou prostorovou převahu díky postupu pěšců e5+f4+g4 (při vlastní malé rošádě), ale soupeři se podařilo vynutit si výměnu mého aktivního bělopolého střelce za jeho jezdce. Pan Pešek stál pozici obranného charakteru přibližně vyrovnaně a Bohouš proti sicilce hrál tvrdě na výhru. Ještě před časovou kontrolou se dohrála Vaškova partie  (byla to jeho první výhra za Céčko a Vašek z ní měl velkou radost) - 1:0 a zakrátko také vyhrál (!) Jirka, který se z pozice s pěšcem méně dostal do vyhrané pěšcovky se stejným počtem pěšců - 2:0. Tomáš Kotrba se dle vlastních slov na "chvíli" zamyslel, ale jelikož nenašel žádný aktivní postup, vyhnul se své obvyklé časové tísni a nabídl remízu, kterou soupeř přijal (?!) - 2,5:0,5.
Z přístupu některých hostujících hráčů jsem měl dojem, že vůbec nehrají jako tým, ale každý jen na sebe a se sestupem jsou již smířeni. O tom svědčila i remíza, kterou nabídl soupeř mně - ale s převahou, kterou jsem měl, jsem ji odmítl. Zvlášt, když Bohouš získal kvalitu a stál už výborně, i přesto, že soupeř ještě zlobil postupem e5+f4+g5. Kuriozně vyhrál Mirek Krutina, když svému soupeři v již mírně lepší pozici řekl: "Asi jste překročil čas..." - a skutečně. Hostující hráč se ve 30 tahu zamyslel, a než svůj tah zahrál, spadl - 3,5:0,5. Bylo naprosto zjevné, že máme zápas ve své moci a že kráčíme velice jistě za výhrou a tedy pravděpodobnou záchranou. Před časovou kontrolou jsem svou situaci nezvládl já a ve snaze o rychlý postup všech mých pěšců královského křídla jsem příliš oslabil úhlopříčku a8-h1, kde jsme nemohl účinně oponovat soupeřově baterii Sc6+Dd5 a musel jsem odevzdat pěšce (bělopolého střelce jsem už neměl) -  během dalších několika tahů, se mi ale podařilo postavit věžě tak (Ve1+Vf2), že soupeřova palebná pozice neměla kam, nebo lépe řečeno na co, pálit. Krále jsem umístil až na h4 za soupeřova pěšce h5. Pochybné rozestavění soupeřových věží (Vg6+Vh7 při pšěšcích f7+h5), silný pěšcový střed a větší aktivita mých figur mi pak umožnili odmítnout další nabídku remízy i v pozici s pěšcem méně (po poradě s kapitánem, který souhlasil, abych pozici bez rizika hrál dále). Pan Pešek v té době dosáhl pozice, kde vynutil věčný šach, takže situace byla velice dobrá - 4:1.
V tu chvíli chtěl kapitán, abych to dal za remízu - což jsem vzhledem k situaci na ostatních šachovnicích (Tomáš i Bohouš meli kvalitu navíc a útok k tomu!) nechápal, a také odmítl (cítil jsem, že v pozici je více než remíza). Soupeř se zmohl jen na přesouvání dámy z d5 na b5 či a5, a já jsem vklidu hledal vhodné přeskupení sil, které by vedlo k získání rozhodující výhody. Odmítl jsem třetí soupeřovu nabídku remízy a přes naléhání Zbyňka i pana Peška (který mi po zápase neopomenul několikrát zdůraznit, že za stavu 4:1 musí hráč, který nestojí na výhru, nabídnout remízu) jsem pokračoval. Bohouš s jistotou uplatnil svou převahu a dovedl partii k výhře, stejně jako Tomáš Mičánek - 6:1.
Mě se ale nepodařilo využít slabých černých polí v soupeřově pozici (byl jsem si této  výhody vědom, ale nenašel jsem vhodně přeskupení figur při dost uzavřené pozici - po cestě na tramvaj jsem pak s Tomášem Kotrbou našel možný plán, který by vedl k velice obtížné pozici černého, ale přiznávám, že výhru se mi v noční analýze vynutit nepodařilo; pokud soupeř prostě nic nehrál a jen přesouval dámu výše zmíněným způsobem, neměl jsem víc než věčňák) a po chybě, kdy jsem uvolnil první řadu pro soupeřovu dámu, jsem prohrál (tj. konečný stav 6:2) - ke škodolibé radosti většiny přihlížejících (včetně rozhodčího), kteří neschvalovali můj přístup k partii a po jejím skončení mi to dávali kritickými poznámkami najevo. Za této situace bych rád upozornil, že za ještě nerozhodnutého stavu jsem hrál pozici s pěšcem méně dál SE SOUHLASEM kapitána, a to prakticky bez rizika. K riskantnější hře jsem přistoupil až za stavu 4:1, kdy oba zbylí spoluhráči stáli na výhru. Celkově partie odpovídá mému chápání šachu jako takového, kdy odmítám přijímat remízy v pozicích, kde je podle mého názoru možnost pokusit se o hru na výhru.

Zdenek Kalousek

- - -

Posledním a vlastně též prvním vítězstvím jsme udělali maximum pro záchranu.
Skončíme buď třetí nebo čtvrtí od konce. Ještě můžeme sestoupit pokud skončíme třetí a bude z vyšších soutěží sestupovat více pražských družstev. To budeme vědět až za týden.

Kotrba      2061     0,5       Picek      2103
Mičánek   2144       1        Vimpel     1928
Bernášek 2030       1        Gášek     1885
Krutina     1989       1        Smolka    1826
Kalousek  1990       0        Zika         1813
Pešek      1954      0,5      Němec.St.1809
Blažek B. 1879        1       Sedlák      1781
Batík        1996        1      Parfjonov   1871

Celkové výsledky hráčů ze skutečně odehraných partií
                                     %
Kotrba            4/9            44
Mičánek         3,5/7          50
Bernášek        3/10          30
Krutina           2,5/7          36
Kalousek         3/8           37,5  
Steimar           3/7           43
Pešek             3/5           60
Blažek            4/9           44
Batík              4,5/7         64
Vitouš            0,5/2         25
Halík               1,5/8        19
Vacovský          2/5         40
Paleček          0,5/1         50  

Zbyněk Vacovský



Editovat stránku