ŠACHOVÝ KLUB VIKTORIA ŽIŽKOV

Salonek Shell, EA Hotel Populus  HOME  U Staré cihelny 2182/11, Praha 3

DRUŽSTVA || SOUPISKY || DIAGRAMY || PŘEBOR || MEMORIÁL || KROUŽEK
ČLENOVÉ || DOKUMENTY || ELO || ÚSPĚCHY || TURNAJE || AKCE || NÁSTĚNKA || KONTAKT

Viktoria Žižkov A 2016/2017

REPORTÁŽ ZE ZÁPASU 5. KOLA ŠK VIKTORIA ŽIŽKOV ‚A‘ – GROP ‚B‘
PŘIDAT NOVOU INFORMACI

Na tento zápas se silným soupeřem jsem se těšil. Vypadalo to na zcela bezproblémovou a navíc velmi silnou sestavu. Dopředu se ale omluvili Rosťa, který měl původně přijet a Tomáš K., kterému začal letní semestr, a nový rozvrh si ho vyžádal v práci. V pondělí lehce po poledni mi přišla zpráva od Petra, že je nemocen a nemůže hrát. Hned jsem tedy volal Mirkovi, který byl na zápas nominován jako náhradník. Z náhlé změny radost neměl, ale slíbil, že přijde.

Moje cesta na zápas nebyla ideální, přišel jsem těsně před 18h a vlastně stihl jen pozdravit spoluhráče a uvítat hosty před začátkem utkání. Děkuji všem, kteří pomohli připravit hrací místnost.

Sestava hostů nebyla ideální, neobsadili osmou šachovnici. Tak jsme od začátku vedli 1:0. Pravděpodobně největší radost z toho měl Mirek, protože se mohl vrátit k původnímu plánu na pondělní večer. Ostatní dvojice byly následující:

neobsazeno

Po hodině hry jsme vedli 2:0. Soupeřům nedorazil hráč na třetí desce. Ostatní se už ale pustili do boje. Za další půlhodinu byly k vidění již dvě koncovky. Na druhé Míšovi soupeř zajímavě vyměnil a šel do pozice jezdce proti střelci za přítomnosti těžkých figur a rozložení pěšců 3:2 a 3:4 na křídlech. Další koncovku měl na čtvrté Alex. Sice získal pěšce, ale soupeř za něho měl kompenzaci.

Velmi zajímavá pozice vznikala i na první šachovnici. Akaki nechal krále v centru a vyřítil se pěšci proti Ondrově krátké rošádě.

Neméně zajímavě se rozehrála pozice u Tomáše. Ve skandinávské nejdříve obětoval pěšce, pak nedobral figuru a místo toho nastoupil silným útokem proti králi v malé rošádě.

U Vaška S. se hrála holandská. Dle hodnocení Luboše asi po dvou hodinách hry, udělal černý již všechny svoje užitečné tahy v daném zahájení, zatímco bílý asi dva nesmyslné.

Na osmé Vašík nebyl zcela ve své kůži a nabízel soupeřovi remízu, ten ji ale odmítl. Tak bílý poměnil nějaké figury a zablokoval pěšcovou strukturu. Černý se rozhodl pozici dvou věží a dvou lehkých figur na obou stranách otevřít a dal pěšce.

Zbylá část reportáže bude tvořena z komentářů, které jsem psal online na nástěnku:

20:16 Alex prohrál 2:1.
Ondra a Michal mají asi o 20 minut horší čas a složitou pozici.
Vašek má o 30 minut horší čas, ale získal dva pěšce. Kompenzaci za soupeře nevidím.
Tomáš má pravděpodobně vyhranou pozici. V kombinacích získal materiál.
Vašík stojí lépe s hodinou času proti 10 minutám.

20:48 Vašek K. roztahal pěšce, zinkasoval materiál a přidal další bod. Vedeme 3:1.
Ondra pokryl hrozby, pozice je rovná. Přijde ale oboustranná časovka.
Michal stojí na prohru se špatným časem.
Vašek S. Zahrál několik rychlých tahů, vyměnil dámy a pokud zvládne časovku asi 10 tahů na 6 minut, tak bude tahat na vítězství.
Tomáš má dvě kvality navíc a partii pevně v rukou.

21:25 V rychlém sledu právě skončily dvě partie. Tomášův soupeř konečně uznal prohru a chviličku poté byla zapsána remíza na první desce. 4,5:1,5 zápas je vyhraný!
Michal přežil časovku, ale stojí špatně. Vašek by měl vyhrát.

21:40 Michal prohrál 4,5:2,5.
Vašek má tři pěšce navíc, ale 14 proti 31 minutám. Potřeboval by poměnit alespoň jednu ze tří figur.

22:11 Vašek slibnou partii nedotáhl, bohužel pouze remíza.
Celkové skóre 5:3

Co říci na závěr. Soupeři nám značně pomohli svou neúčastí, v hraných partiích skončil zápas 3:3. I to ale patří k soutěži družstev a tak můžeme slavit cenné 3 body.