ŠACHOVÝ KLUB VIKTORIA ŽIŽKOV

Salonek Shell, EA Hotel Populus  HOME  U Staré cihelny 2182/11, Praha 3

DRUŽSTVA || SOUPISKY || DIAGRAMY || PŘEBOR || MEMORIÁL || KROUŽEK
ČLENOVÉ || DOKUMENTY || ELO || ÚSPĚCHY || TURNAJE || AKCE || NÁSTĚNKA || KONTAKT

Turnaje

O POHÁR MĚSTA KLATOV 2003

Na přelomu června a července se několik z nás vydalo na oblíbený turnaj do Klatov. Čest Viktorky hájili Tomáš Jandečka, Vašek a Vašík Koubkovi a Pavlík Vohnout. Konal se již jedenáctý ročník, já jsem byl na devátém. Přijeli jsme jako obvykle již v pátek a měli jsme pohodový začátek víkendu. Vašek Koubek se ještě večer vydal na procházku na Klatovskou Hůrku, ono magické místo kousek od ubytovny. V sobotu jsme odpočívali a chystali se na první kolo.
Dle nasazení bylo jasné, že Tomáše a Vaška čeká těžký úkol tj povinná výhra proti papírově slabému soupeři a mě s Vašíkem čekají silnější soupeři, proti kterým můžeme jen překvapit. A první kolo dopadlo výborně, ikdyž stálo hodně sil (hlavně Tomáše). Já s Vašíkem jsme remizovali a Tomáš s Vaškem vyhráli! Tom hrál nejdelší partii dne, pan Beran se bránil všemi způsoby. Veronika i Ája s ním mají z loňského ročníku zkušenost, Tomáš měl podobnou. Nakonec vyhrál téměř studiovým obratem, měl trochu štěstí, že mu zbyl správný střelec.
Víkend se vydařil i co se počasí týče, tak jsme hned v neděli vyrazili na pěkný výlet na Šumavu. Autem jsem dojeli na parkoviště pod Špičákem a po turistických značkách jsme se prošli nejdřív k Černému a pak Čertovu jezeru. Po výletě jsem zasedli k 2. kolu. Tomáš dostal posledního nasazeného, který v prvním kole vybyl lichý a měl tedy kontumační bod. Přes nejnižší elo v turnaji se ukázal jako velmi zdatný soupeř, leč Tomáš jeho francouzskou obranu prorazil až pěknou obětí. Vašek Koubek hrál vyrovnanou partii
s Pavlem Koptou, bohužel po čtyřech hodinách přehlédnul kvalitu a vzdal. Vašík získal další cennou remízu s Honzou Dvořákem a já jsem zvěčnil Tomáše Zelenýho.
V pondělí bylo opět pěkně a tak jsme se zajeli do blízkých Chudenic, které známe z Přeborů Čech juniorů. Hrávalo se v zámku Lázeň, který je v hezkém prostředí u Americké zahrady, Kvapilova jezírka a rozhledny Bolfánek. V americké zahradě mi na ucho sednul motýl a našeptával mi taktiku na pana Plachetku :-) Jak jsem již naznačil, ve třetím kole mě čekal slovenský velmistr. Tomáš Jandečka remizoval černými s Pavlem Koptou, vůbec i přes necelých 100 hráčů v hlavním turnaji byla většina nám dobře známá a los si s náma zle zavtipkoval. Vašík dosáhl velkého osobního úspěchu, když porazil vcelku hladce Lukáše Černíka. Vašek Koubek porazil Kameníka z Bohemians. Já jsem s Plachetkou hrál jednu ze svých nejlepších partií, leč v koncovce jsem již byl na štíru a po boji prohrál.
V úterý bohužel přišla fronta, která přinesla trvalý déšť. Zůstali jsme tedy na ubytovně. Mě byl na 4. kolo nalosován Tomášův soupeř z druhého kola, který francouzskou hrál dobře a moje oblíbené zahájení to opravdu není, takže jsem z toho radost neměl a další okolnosti vedli k tomu, že mi bylo celý den jaksi špatně. Tomáš hrál se svým oblíbeným mezinárodním mistrem Juřkem a opět se s ním moc nemazlil, leč plzeňský trenér neudělal takovou chybu jako tehdy, když ho v Klatovech Tomáš porazil a ze složité pozice partie přešla do jezdcové koncovky, kde rozhodnul černého volný d-pěšec. Já jsem nakonec sehrál vcelku zajímavou partii, byl jsem spokojen s remizou v koncovce čtyř jezdců. Vašek Koubek remizoval s Grusem, ale spokojen nebyl. Naopak Vašík pokračoval v dobrých výsledcích remízou s Kadeřábkem. Večer Koubkovi oslavovali kalendářní začátek prázdnin, tak jsme se přidali a s dobrým vínkem jsme jim pomohli :-)
Ve středu pokračovalo nic moc počasí. Vydali jsem se proto jen na Hůrku, na jejimž úpatí je kostel sv. Anny (aspoň myslím) a několik míst s výhledem na okolí Klatov. Los dohromady svedl Vašíka s Vaškem a partie se v podstatě nehrála. Já jsem dostal dalšího papírově slabšího Skácela, který se mi naštěstí chytil do varianty a ani dál to nehrál moc dobře, tak jsem se dostal zpět na padesát procent. Tomáš hrál další vyčerpávající partii, s panem Černým se dostal do o hodně lepší věžové koncovky, ale tam se něco zvrtlo a nakonec z toho byl boj do poslední chvíle Tomášových dvou postouplých volných pěšců proti věži, který skončil remizou.
Ve čtvrtek se chvíli zdálo, že bude o něco pěkněji. Vyrazili jsme autem do obce Žinkovi, kde jsou dva velké rybníky a zámek (bohužel opuštěný). Ještě jsme se snažili najít zříceninu, ale asi se už zřítila uplně. I dál se počítači líbilo dávat dohromady dvojice ze známých lidí, tentokrát hrál Vašík s Tomášem. Tom áš odmítl remis bez hry a odpoledne potvrdil roli favorita. Vašek Koubek remizoval s Benediktem Polákem, já jsem prohrál po neslaném nemastném výkonu s domácím Pavlem Šottem.
V pátek jsme byli na dalším pěkném výletě, tentokrát jsem si udělali malý okruh, jehož hlavním bodem byla zřícenina barokní kaple sv. Jana nedaleko od Klatov směrem na jih. Koubkovi tentokrát zůstali doma a připravovali se na své soupeře. V 7. kole jsem klesnul k dalšímu soupeři 1800+ a můj výkon taky dost klesl a chyběl jen jeden tah, abych se vzdal s věží míň. Konečný výsledek, který znamenal bod pro mě byl vítězstvím hmoty nad duchem. Tomáš měl čtyři body a v případě vítězství velkou šanci bojovat o první desítku v konečném pořadí. S Patrem Folkem dokonce získal pěšce, ale necítil se dobře, bál se chyby a nabídl remízu, kterou zkušený plzeňský šachista přijal. Černý den měli Koubkovi, Vašík prohrál s Grillem a Vašek se Spalem.
No a pomalu se blížil konec turnaje. V sobotu bylo bohužel zataženo, ale ani to mě a Tomáše neodradilo od dalšího výletu. Naše poslední poznávácí procházka vedla převážně po zelené a vrcholem byly Tupadelské skály. Za šachovnicí Tomáše čekal další zkušený šachista, teplický trenér mladéže Hadraba. Partie skončila remizou, oba hráči již byli průběhem turnaje poměrně unaveni. Já jsem hrál další francouzskou, tentokráte s Litoměřickým Gdovinem a zajímavá partie skončila remizou. Vašík porazil dalšího pražského hráče Kováře a Vašek remizoval s Boleslavem.
Poslední kolo se hrálo v neděli již od osmi. Tomáš měl v případě vítězství šanci na finanční cenu, ale Sodoma pro něj nebyl příjemným soupeřem. Zkusil ho překvapit v zahájení, ale účel to nesplnilo a ve střední hře měl Sodoma kvalitu navíc. Tomáš v časovce vykouzlil útok na krále a chvíli to i vypadalo, že bude pomýšlet na vítězství, ale zástupce Bohemians hrál přesně a udržel remis. Vašík téměř bez hry remizoval s mým předchozím soupeřem, kterému se turnaj příliš nepovedl. Vašek Koubek bohužel prohrál s plzeňským Šnajdrem a turnaj pro něj skončil neúspěchem, 0,5 bodu v posledních třech kolech bylo málo. Já jsem sehrál dobrou partii s Garlíkem, který mi odmítl remízu, ale jeho útok za každou cenu nebyl dostatečně připravený a z protiútoku jsem kombinačně získal jeden z mých nejcennějších bodů.
Kromě Vaška si myslím, že všichni byli spokojeni, což je taky vyjádřeno kladným znaménkem u rozdílu v předpokládaném novém elu.

Poř.LosJméno BodyBHEloPrům.Perf.Zisk
1.3Petr Neuman7,050,5245522612481+0,25
2.8Tomáš Studnička6,550,5229622392405+1,28
3.1Ján Plachetka6,550,0245621732339-1,06
4.6Martin Tupý6,549,5233621622328-0,07
5.20Jiří Kadeřábek6,544,5218421242290+1,28
20.24Tomáš Jandečka5,542,5214720922172+0,28
32.56Pavel Vohnout5,040,5197621062149+2,12
38.59Vašík Koubek4,542,5197021392139+1,98
50.30Vašek Koubek4,044,0212220432003-1,40Editovat stránku